Event Results

Saturday 2 December 2017

2017 Results

Individual Mens
Place Time Individual Male
1 4:46:08 DAVID BAILEY
2 5:11:29 DREW LATHAM
3 5:17:42 BEN HIRST
4 5:25:39 BEN BROCKMAN
5 5:32:07 NEIL FULLER
6 5:32:55 CHRIS LEWINSKI
7 5:32:55 DAVID GILL
8 5:47:05 PETER JOHNSON
9 5:48:11 VAUGHAN ANDREWS
10 5:48:36 GOSSO GOSSAGE
11 5:56:19 ADRIAN HALLIDAY
12 6:00:28 MARK JOHNSON
13 6:03:37 ADAM DIPROSE
14 6:03:47 JOHN CLARIDGE
15 6:05:15 JARED PARRY
16 6:08:55 TRENT HIRST
17 6:11:36 DANIEL VAN DER VLIST
18 6:17:10 PHILL VAN RYN
19 6:17:10 ROB DRYSDALE
20 6:22:52 NATHANIEL FLINN
21 6:26:34 PHILL DERNEE
22 6:28:27 BRONTY HALLEY
23 6:28:41 MARK CLARENCE
24 6:31:08 CHRIS GATES
25 6:31:29 PEETER VENNIKAS
26 6:33:32 TOMASZ PINKIEWICZ
27 6:34:00 DAVID CAMPBELL
28 6:36:29 BEN WELLS
29 6:39:25 MATTHEW CHAMBERLAIN
30 6:58:06 ANDREW WOODFORD
31 6:58:09 GERARD O’SULLIVAN
32 6:58:09 LACHLAN TAYLOR
33 7:04:11 PAULO DE SOUZA
34 7:09:48 CHRIS DALTON
35 7:17:44 TJAART DE WIT
36 7:24:10 BEN WILKINSON
37 7:25:45 DANIEL MOORE
38 7:25:51 MURRAY KIRKWOOD
39 7:32:29 JESSE WARBURG
40 7:43:27 STUART MUNTING
41 7:53:16 CARLOS FURLAN
42 7:55:46 HUGH PEDERSON
43 7:55:50 KEVIN GOODALL
44 7:55:57 MICHAEL MCSHANE
45 7:58:11 JOB TAI
46 8:05:19 JOSH JAMIESON
47 8:05:19 RYAN HUDSON
48 8:06:25 WAYNE TRENGOVE
49 8:16:38 WARWICK DAVIS
50 8:16:46 MATTHEW KHOUREY
51 8:27:56 JOHN THOMAS
52 9:24:40 CHRIS GAY
53 9:40:06 TROY EGAN
54 9:50:12 STUART GAY
55 10:40:59 JAMES CROTTY
DNF (40km) CAM JOHNSTON
3:48:43 ANDREW LAW ( BR Bike )
Individual Womens
Place Time Individual Female
1 5:33:08 AMY LAMPRECHT
2 5:53:50 EMMA VAN DUIVEN
3 5:56:06 ANNABEL DE JONG
4 6:28:18 MADELINE COOK
5 6:29:12 NIKKI HALL
6 6:33:40 CAROLYN FARRAR
7 6:41:45 JACQUI GUY
8 6:50:49 KATE HINEY
9 7:16:50 LINDA CONNELLY
10 7:27:09 KYLIE BUTLER
11 7:30:05 LEANNE EVANS
12 7:41:32 KATHARINE KIDD
13 7:49:43 HEIDI HOFLER
14 7:49:43 RENEE TRENGOVE
15 8:01:51 LUCY MILLWOOD
16 8:26:26 CASEY GOODMAN
17 8:41:40 COURTNEY PLAPP
18 8:46:04 ANNIE LOADER
19 8:46:04 LOUISE EVANS
20 8:46:10 JANETTE SMITH
21 10:05:12 WENDY MEADOWCROFT
DNF ( 50km) KIM PRIBANIC
Teams
Place Time Team Name
1 3:38:58 SANDY BAY HARRIER CLUB
2 4:20:09 R-SOLEMATES
3 4:28:34 THE FLYING BEES
4 4:40:54 TEAM RUNPHORIA
5 4:44:11 DUKE STREET RUNNERS
6 4:45:46 INSPIRED MUMS
7 4:49:35 YOUNG GUNS
8 4:51:39 RISING STARS
9 4:52:00 WEDNESDAY WINNERS
10 4:54:11 SAM’S MINIONS
11 4:55:46 SOMEONE SAID
12 4:58:42 ZOMBIES HATE FAST FOOD
13 5:02:03 HAPPY TRAILS
14 5:02:23 ESCAPE FITNESS
15 5:08:31 MR & MRS VENN
16 5:08:34 PEARLY WHITES
17 5:12:03 #TEAMSOS
18 5:13:48 OUT FOR A JOG AND BEER
19 5:14:16 DAWNS ANGELS
20 5:15:17 RUNNING ON EMPTY
21 5:15:23 THE SULTANS OF BRUNEI
22 5:15:23 THERE AREN’T ANY SHEEP IN MONGOLIA
23 5:15:52 TASSIE TIGERS
24 5:16:59 SISTERS WITH BLISTERS
25 5:17:27 TURTLES
26 5:18:05 THE LYNCH MOB
27 5:20:23 BEAT THE PARENTS
28 5:21:29 WAYNE’S WARRIORS
29 5:23:18 HUFF AND PUFF
30 5:24:20 POCKET ROCKETS
31 5:24:31 IMAS RABBITFISH
32 5:26:04 THE RUNNING COMPANY LAUNCESTON 2017
33 5:26:40 CHAMPAGNE RUNNERS CLUB
34 5:26:54 SILLIFANT
35 5:27:00 LAUNCESTON AIRPORT
36 5:27:01 THE REALLY ORANGE TEAM
37 5:27:10 A BAD CASE OF THE RUNS
38 5:29:56 UNI LEGENDS
39 5:31:43 TRI-ALLIANCE TASMANIA
40 5:33:07 ROBNBEV
41 5:35:25 TRAINING? WHAT TRAINING?
42 5:36:40 TRUGANINI’S TRIBE
43 5:38:30 FAR SOUTH 1
44 5:39:03 WE NEED A NEW COUCH
45 5:39:20 AURORA ORANGE
46 5:40:02 SOLE MATES CHANNEL 1
47 5:40:26 HANK DOUGHNUT III
48 5:41:06 AURORA BLUE
49 5:41:38 GAZPACHO
50 5:43:58 BEAT THE KIDS
51 5:47:09 JOIN THE CREW
52 5:48:13 ARE WE THERE YET?
53 5:49:46 RUN BRUNY 2017
54 5:50:27 FREEDOM FITNESS
55 5:53:52 CHASING EMMA
56 5:54:18 TASMANIAN ROAD RUNNERS
57 5:54:29 EU-FAST-IA SUPERBA
58 5:56:06 SCRUB FOWLS
59 5:59:15 SATURDAY@7
60 6:00:17 SOUTHERN FITNESS 2
61 6:01:12 SOLE MATES RUNNING SLOTHS
62 6:02:24 BEAMERS
63 6:02:50 CHAFING FOR CHIPS
64 6:04:00 TEAM 64
65 6:04:13 GSPS MUMS
66 6:04:45 CFWX
67 6:07:46 BUNNINGS
68 6:09:01 DARSAKLIS FAMILY
69 6:09:35 ROSEVALE ROCKETS
70 6:09:38 THE BUSH BASHING LONNIE RUNNING BUDDIES
71 6:10:00 DOBSON MITCHELL ALLPORT
72 6:10:16 ENERGY HEALTH – ENERGISERS
73 6:10:44 THE RUNNING RATKINS
74 6:12:24 FAR SOUTH 2
75 6:15:06 THE COUNTRY ROADS
76 6:15:14 STILL SAGGY BAGGY
77 6:17:42 CHARDONNAY SHEILAS
78 6:19:14 FAM BAM
79 6:19:46 TEAM TANGARA
80 6:20:09 HAPPY CAMPERS
81 6:20:26 TAS AGRONOMY PLUS
82 6:22:22 #AWAYALIFE
83 6:22:22 FISH FONDLERS
84 6:23:11 CANTERBRUNY
85 6:24:30 SOUTHERN FITNESS 1
86 6:27:23 TEAM SAGGY BAGGY
87 6:29:19 THE PINK LADIES
88 6:30:25 ASCENT FITNESS ALL SORTS
89 6:31:04 SIMPSONS BAY SHACK
90 6:34:49 DABBONY WEMBLERS
91 6:34:56 GOOD GIRLS
92 6:35:29 THE SHORT CIRCUITS
93 6:37:31 PRICKLE AND PEDRO
94 6:39:51 RUN MRC
95 6:45:37 KINGBOROUGH COUNCIL
96 6:50:22 GO TIGES!!!
97 6:50:54 GFT – ULTRA ROWDY!
98 6:51:49 THE LIMPITS
99 6:52:27 ROCKERS
100 7:03:18 CHANNEL 5
101 7:21:59 THE SERTORIS OF TRI-ALLIANCE TASMANIA
102 7:27:09 BUTLER GIRLS
103 7:34:37 TEAM WIN
104 8:02:31 GI JAME
105 8:22:57 SUPER CRAZY LADIES
106 8:38:10 GERI-HASH-TRICS
107 8:53:19 DULVERTON DIVAS
108 9:18:04 RUNNING ON GUTS EXPLORING BRUNY ISLAND
109 9:28:26 MEG & MUM
110 9:35:00 SANDI’S TEAM

Images: The 2017 event was photographed by MM Photography.  Visit facebook to see a selection of images or their website to view a wider selection with options to purchase.

 

2016 Results
Individual Mens
Place Time Individual
1 4:33:03 JOSHUA CHUGG
2 5:20:35 NEIL FULLER
3 5:23:42 CHRIS LEWINSKI
4 5:29:36 PETER MACLEOD
5 5:34:26 DAVID CHADWICK
6 5:44:33 MARK JOHNSON
7 5:48:43 RUSSELL VENN
8 6:06:41 MICK APANAH
9 6:08:11 ANDREW BENDER
10 6:08:40 STEPHEN GILL
11 6:09:36 DANIEL MCMAHON
12 6:19:47 ADAM DIPROSE
13 6:23:35 CHRIS DALTON
14 6:28:23 MATTHEW CHAMBERLAIN
15 6:31:24 DAVID O’TOOLE
16 6:33:20 DAVID REES
17 6:34:52 PHIL BEESTON
18 6:34:52 PHILL VAN RYN
19 6:49:44 MATTHEW TANSEY
20 6:51:44 BEN WELLS
21 6:58:27 JD VLOK
22 7:01:04 TRENT HIRST
23 7:08:49 SCOTT NELSEN
24 7:13:57 GRANT NORTON
25 7:15:26 ANDREW SUTTON
26 7:20:42 GRANT MANNIX
27 7:35:23 PAUL LOADER
28 7:37:12 DANIEL MOORE
29 7:37:13 MURRAY KIRKWOOD
30 7:42:09 JARAD HUGHES
31 7:46:17 SIMON MOORE
32 7:57:02 CHARLES SEAMAN
33 8:00:17 DEAN METCALF
34 8:05:16 ANDREW O’BRIEN
35 8:14:35 BOBBY-JACK BOUCHART
36 8:17:35 PATRICK RUTLEDGE
37 8:47:04 CLINTON GARRATT
38 8:53:35 MIKE SHREEVE
39 8:53:47 MIKE SIMMS
40 9:02:27 JOFF JENNINGS
41 11:23:59 JAMES CROTTY
42 12:58:17 LINDSAY TUFFIN
DNF BENJAMIN MORONEY
DNF DAVID BAILEY
DNF IESTYN LEWIS
Individual Womens
Place Time Individual
1 5:34:31 JEN BOOCOCK
2 6:04:35 EMMA VAN DUIVEN
3 6:15:44 SUZANNE STISO
4 6:23:03 KATE WARREN
5 6:28:45 MARIE HEITZ
6 6:38:20 JACQUI GUY
7 6:43:50 CAROLYN FARRAR
8 4:33:03 ASH WERNER
9 6:49:21 SALLY GRIMES
10 6:59:59 ANN ROBSON
11 7:00:38 MELISSA AKMENTINS
12 7:26:00 EMILY PECK
13 7:29:40 REBECCA TAIPARI
14 7:35:23 LOUISE EVANS
15 7:47:43 KIM HARRIS
16 7:54:10 CARO WALCH
17 8:00:33 FIONA HILDER
18 8:02:10 KELLI HOOPER
19 8:05:16 SUE O’BRIEN
20 8:27:46 KATE GUINANE
21 8:49:01 NARELLE BUTT
Teams
Place Time
1 3:33:25 SANDY BAY HARRIER CLUB
2 3:55:42 STILL ALIVE FROM”95″
3 4:02:13 CHARDONNAY SHOOTERS
4 4:09:19 HALLEYS COMETS
5 4:18:30 WE’LL BE BUGGERED
6 4:20:58 WE THOUGHT THEY SAID “RUM”
7 4:23:38 CUNNINGS RUNTS
8 4:37:21 TRRIO
9 4:40:24 QP2
10 4:41:11 MERRY ISTHMUS
11 4:42:36 FIRST ULTRAIN
12 4:45:24 QUARTER PRO TEAM 1
13 4:49:29 EASIER SAID THAN RUN
14 4:50:40 RUNNING ON EMPTY
15 4:51:38 BIG KIDS & LITTLE KIDS
16 4:52:04 SORE SOLES
17 4:52:13 JASHOBEAM
18 4:52:38 RUNCO PLUS
19 4:54:18 ZOMBIES HATE FAST FOOD
20 4:54:42 THANKS FOR DRIVING JOE
21 4:57:55 ELEAZAR
22 5:06:46 HAPPY TRAILS
23 5:08:44 INSPIRED FITNESS SOLUTIONS WHITE
24 5:09:09 COOL BRUNNINGS
25 5:11:02 LIKE FATHER LIKE DAUGHTER
26 5:12:04 ULTRAIN CHIX
27 5:13:18 RAPLEY’S BELIEVE IT OR NOT
28 5:13:52 THE O’FORTIES
29 5:14:26 THE LYNCH MOB
30 5:15:59 THE REAL TEAM
31 5:16:05 SCRAMBLED LEGS
32 5:16:17 ALL BRUNT
33 5:16:45 INSPIRED FITNESS SOLUTIONS BLACK
34 5:17:02 TEAM G.I.D
35 5:17:29 FITT
36 5:18:04 DERWENT STRIKERS
37 5:18:24 TOUCH AND GO
38 5:19:29 BARNES BAY BOMBERS
39 5:20:35 BELT
40 5:22:27 RUNPHORIA
41 5:23:25 SATURDAY AT 7
42 5:24:29 PARROT PACERS
43 5:26:07 MERCURY
44 5:27:54 DAWNS ANGELS
45 5:28:46 YOUR PACE OR MINE?
46 5:30:30 ANDREWS BOYS
47 5:30:59 TOP HARVEY FELLOWES
48 5:31:02 FSST & FURIOUS
49 5:32:12 NATION PARTNERS
50 5:32:18 FAR SOUTH SHUFFLE
51 5:33:50 INSPIRED MUMS
52 5:36:04 MAD MACKILLOPERS
53 5:39:42 CCAMLR
54 5:41:12 TEAM JOHNSON
55 5:41:39 LSSKM
56 5:42:32 CHARDONNAY SHEILA’S
57 5:42:38 RUNNING CAPERS
58 5:44:25 NORTHERN SUBURBS ATHLETIC CLUB
59 5:44:44 THE HAS BEENS
60 5:45:19 THE G&TS
61 5:48:19 CRAMD
62 5:48:39 LAMB STREET HUSTLERS
63 5:49:00 ROD STEWART FAN CLUB (BRUNY ISLAND CHAPTER).
64 5:49:54 BRUNY BRAVES
65 5:50:34 TEAM TAZFIT
66 5:50:34 TEAM TAZFIT 2
67 5:51:22 FREEDOM HEALTH AND WELLNESS
68 5:51:41 SOLE MATES COME LATE
69 5:53:58 TRR TAMARI ALMONDS
70 5:54:56 KILLIN’ IT
71 5:55:36 CANTERBRUNY LIONS
72 5:57:49 THE SHORT CIRCUITS
73 6:01:38 INSPIRED FITNESS SOLUTIONS BLUE
74 6:04:11 JUST 4 SECONDS
75 6:05:32 AURORA 1
76 6:06:22 TEAMCITYWIDE
77 6:10:28 LUCASTON LARRIKINS
78 6:13:25 TRR UNDEFEATED
79 6:14:32 SIMPSONS BAY SHACK
80 6:15:35 HIGHLAND HOPPERS
81 6:16:22 AURORA 2
82 6:17:11 SOUTHERN FITNESS 2
83 6:17:12 SOUTHERN FITNESS 1
84 6:17:25 BARNES BAY BOMBERS FATHER AND SON
85 6:17:52 DARSAKLIS6
86 6:18:19 ULTRAIN AGAIN
87 6:20:22 THINK PINK
88 6:26:32 Just for Fun
89 6:29:19 EN-CORE
90 6:32:51 NOAH FAN CLUB
91 6:34:57 BRUNY HOONIES
92 6:35:33 ROCKERS
93 6:37:02 THE RUNNING RATKINS
94 6:37:28 GET A WRIGGLE ON
95 6:39:32 WHO’S IDEA WAS THIS #3
96 6:45:53 J-RUNNERS
97 6:48:56 BEERLIEVERS
98 6:52:25 HIGH HOPES
99 6:54:21 DIRTY BIRDS
100 6:56:32 TEAM GUMBY
101 6:58:20 WILD ONES
102 6:59:02 WORST PACE SCENARIO
103 6:59:22 “Run, Forrest! Run!”
104 6:59:50 TEAM SAGGY BAGGY
105 7:25:23 TIGERS ON VASELINE
106 7:38:10 REQUIRES BRAINS
107 7:46:07 Andas
108 8:20:56 GERI-HASH-TRICS
109 8:53:39 POWER COUPLE
110 9:12:53 DULVERTON DIVAS
111 9:22:53 THE VICIOUS & DELICIOUS MARSHMALLOWS #1
112 9:29:37 TASSIE TAIS
2015 Results
Individual Mens
Place Time Individual
1 5:14:24 NEIL FULLER
2 5:40:55 PETE MILNER
3 5:42:02 GILES BARRINGTON
4 5:43:50 CHRIS DALTON
5 5:46:26 MARK BURGESS
6 5:48:37 BEN HIRST
7 5:50:12 VAUGHAN ANDREWS
8 5:51:47 JOHN SCHURINGA
9 5:53:07 PHIL MCCONNON
10 5:53:32 NATHANIEL FLINN
11 5:54:08 JOHN CLARIDGE
12 6:07:20 MICK PURTON
13 6:12:56 JAMES EDDINGTON
14 6:16:56 IESTYN LEWIS
15 6:20:11 GREG JOHNSTONE
16 6:21:47 MARK JOHNSON
17 6:26:43 ADAM DIPROSE
18 6:36:20 MATTHEW WHEATLEY
19 6:42:18 OLIVER MUNDY-CASTLE
20 6:49:29 SHANE HANSON
21 6:57:39 MATT CHAMBERLAIN
22 6:59:50 BEN MORONEY
23 7:13:49 BRONTY HALLEY
24 7:15:43 PAUL LOADER
25 7:26:01 ANTONY CASIMATY
26 7:27:36 DEAN METCALF
27 7:38:25 ROGER LATHAM
28 7:42:55 LEWIS MATTHEWS
29 7:55:23 EDEN RAVENWOOD
30 8:16:47 JOHN THOMAS
31 8:29:00 BRUCE ROBERTS
32 8:49:35 PETER GREEN
33 8:57:00 James Crotty
34 9:44:00 Luke Gibson
35 9:56:00 BRYAN MCMASTER
Individual Womens
Place Time Individual
1 5:14:48 AMY LAMPRECHT
2 5:26:56 EMMA FLITTNER
3 6:24:49 JEN BRITTON
4 6:33:52 BEV ALLEN
5 6:53:56 ELIZA HILLIARD
6 6:59:44 ANNA MACNEIL
7 7:00:42 CAROLYN FARRAR
8 7:26:45 LINDA CONNELLY
9 7:45:53 KIM HARRIS
10 7:52:49 KARINA WHITELEY
Teams
Place Time
1 3:17:44 Bolt & Run Co 2
2 4:05:47 HUW WOULD GO
3 4:10:20 PACELESS
4 4:13:47 CHARDONNAY SHOOTERS
5 4:15:15 REDDY FATTY LURCH!!!
6 4:21:06 PETE’S MASTERS CREW
7 4:27:48 NOM NOM
8 4:32:00 ONEDERS
9 4:34:48 RABBITFISH
10 4:36:52 ZOMBIES HATE FAST FOOD 1
11 4:41:51 TEAM WILLIS!
12 4:42:59 CROSSFIT COLOSSUS
13 4:43:32 BOLT & RUN CO.
14 4:43:46 RUNNING ON EMPTY
15 4:44:41 QUARTER PRO 2
16 4:45:00 INSPIRED FITNESS WHITE
17 4:45:25 GEOMETRY
18 4:47:20 PHILIPPIANS4:13
19 4:48:33 MARK 3:17
20 4:51:06 B K L & S
21 4:51:15 PREMATURE ACCELERATION
22 4:51:35 3 OARS
23 4:51:52 QUARTER PRO 3
24 4:52:19 PARK ST UNITED
25 4:55:58 SOC BROTHERS
26 4:58:42 QUARTER PRO 1
27 5:02:00 THE RUNNING COMPANY LAUNCESTON 2015
28 5:03:48 THE LYNCH MOB
29 5:10:08 THE MERCURY MAULERS
30 5:11:15 THE SULTANS OF BRUNEI
31 5:12:17 DAWNS ANGELS
32 5:17:07 BUCKLAND BIRD WATCHING CLUB
33 5:19:02 EASIER SAID THAN RUN
34 5:19:03 ZOMBIES HATE FAST FOOD 2
35 5:19:53 RALL
36 5:20:27 SOLE MATES
37 5:21:21 THE ROGERED BANNISTERS
38 5:22:37 BARNES BAY BOMBERS
39 5:25:11 WORKFORCE EXTENSIONS WEAPONS
40 5:26:09 WALTER WHITE MASTERCHEFS
41 5:26:12 TEAM STRAYA
42 5:27:45 TEAM TAZFIT
43 5:30:07 Buns of Steel
44 5:33:55 MUCK FARATHONS
45 5:35:17 FAR SOUTH SHUFFLE
46 5:35:51 SPRINTY SQUIDS
47 5:36:56 IPM SAFETY
48 5:40:08 THE HARTOGS
49 5:41:25 FREEDOM HEALTH AND WELLNESS
50 5:42:31 RUNNING ON GIN
51 5:42:33 KINGBOROUGH COUNCIL
52 5:43:53 THE GENTLEMEN
53 5:45:43 TRR TIMES TWO
54 5:47:00 NADS
55 5:48:17 INSPIRED FITNESS BLUE
56 5:49:38 DICKIE KNEES
57 5:50:11 THE STRANGER TEAM
58 5:50:41 TAKE 2
59 5:50:45 NOT BILL’S TEAM
60 5:52:21 WOUNDED WARRIORS
61 5:54:32 HUON VALLEY HEALTH CENTRE
62 5:54:42 TWO CHEFS WITHOUT A CLUE
63 5:55:20 TEAM SEXTON
64 5:55:59 JAVHO
65 5:56:42 IMAS TEAM 4 – LEATHERBACK TURTLES
66 5:59:42 RUNNING FROM THE LAW
67 6:01:04 RUN BRUNY 2015
68 6:01:56 MIXNMATCH
69 6:05:29 BRUNY HOONIES
70 6:07:51 TEAM KAW
71 6:08:35 STRICKERS
72 6:11:21 RFF
73 6:13:04 SEA HARES
74 6:16:45 SEEDY DEEDY
75 6:19:22 SOUTHERN FITNESS 1
76 6:19:34 HIGHLAND HOPPERS
77 6:20:41 MORMONS ON THE MOVE
78 6:21:38 SOUTHERN FITNESS 2
79 6:25:28 SAGGY BAGGY
80 6:30:51 RUNNING ON CHAMPAGNE
81 6:35:07 WHO’SIDEA WAS THIS (2)
82 6:35:48 ULTRAIN GANG
83 7:04:36 DESI RUNNERS
84 7:07:11 HOBART FITNESS GROUP
85 7:15:39 QUACKERS
86 7:35:42 STEADIES EVER REDDIES
87 7:41:21 TEAM BRUNY TURBO CHOOKS
2014 Results
Individual Mens
Bruny Ultra 2014 Solo Results
1 4:48:07 DAVID BAILEY
2 5:17:47 NEIL FULLER
3 5:22:03 JOHN CRAWFORD
4 5:24:29 GREGG BEST
5 5:30:38 PETER LYONS
6 5:37:58 KIM LYONS
7 5:53:48   JOHN CLARIDGE
8 5:54:20   JOHN CANNELL
9 6:05:50   IESTYN LEWIS
10 6:19:04   BJORN DUEHOLM
11 6:20:39   DAVID CHADWICK
12 6:29:22   PETER JOHNSON
13 6:39:59   SHANE CLEAVER
14 6:53:07 MICHAEL JOHN
15 6:55:23 DAVID RUMBALL
16 6:57:05   MALCOLM ANSON
17 6:59:22   PATRICK COGLAN
18 7:03:19   SHANE HANSON
19 7:07:22   CLAYTON ARMSTRONG
20 7:25:54   JONATHAN MCCOMB
21 7:30:01   BRUCE HARGREAVES
22 7:31:10   ADAM DIPROSE
23 7:38:17   JOHN WILSON
24 7:39:14   JOHN SALTON
25 8:01:35   DEAN METCALF
26 8:35:38   CLINT PIHAN
27 8:45:12   TIM GUNTON
28 9:34:33   MARC PORTLOCK
29 9:52:45   STEPHEN LEWIS
Individual Womens
Bruny Ultra 2014 Solo Results
1 5:07:37   AMY LAMPRECHT
2 5:48:53   TINA MCCARTHY
3 5:56:49   JENNY SPRENT
4 6:09:21   MURIEL MCLEAN
5 6:53:05   CAROLYN FARRAR
6 7:14:15   ROSE JONES
7 7:30:16   ELEANOR REID
8 7:35:43   FIONA HILDER
9 8:16:32   SHARON GUNTON
10 8:34:14   MARIA PROCTOR
11 10:15:00 INGRID PETRASOVICOVA
12 10:35:00  ANNE JAUMEES
2013 Results
Individual Mens
INDIVIDUAL MALES
1 4:53:00 Marcus COCKSHUTT
2 5:09:39 Dan LANGELAAN
3 5:11:01 Michael DAVIS
4 5:29:19 Mick SODEN
5 5:40:35 Peter LYONS
6 5:41:40 John CLARIDGE
7 5:45:55 Shane CLARK
8 5:46:17 Paul WRIGHT
9 5:56:15 Mark JOHNSON
10 5:59:24 Clayton ARMSTRONG
11 6:08:20 John CANNELL
12 6:08:21 Phil BEESTON
13 6:12:34 David MOORE
14 6:15:23 Daniel GARDNER
15 6:25:04 Graham TOTTEY
16 6:26:08 Vaughan ANDREWS
17 6:27:56 James EDDINGTON
18 6:39:01 Cameron CRAWFORD
19 6:41:42 Damon HANNAY
20 6:43:18 Tim SQUIRE
21 6:50:32 Charles Seaman
22 6:54:43 Travis SAUNDERS
23 7:12:53 Will EDWARDS
24 7:13:13 Michael BREMNER
25 7:48:23 Clint ARIZMENDI
26 7:53:58 Sam WEBB
27 8:24:36 Peter MCKENNA
28 8:28:01 David WILLIAMS
29 8:29:29 Darren LUSHER
30 8:42:13 Bruce ROBERTS
31 9:30:22 Martin ROBERTS
32 10:01:01 James CROTTY
Individual Womens
INDIVIDUAL FEMALES
1 5:31:56 Amy LAMPRECHT
2 5:37:05 Jessica COLLINS
3 6:19:35 Mandy GIBLIN
4 6:22:59 Jacqui GUY
5 6:29:51 Jenny SPRENT
6 6:33:52 Tina MCCARTHY
7 6:38:01 Marie HEITZ
8 6:43:11 Kristin RAW
9 6:54:43 Gabby WILSON
10 7:19:11 Lee VANDERKELEN
11 7:46:40 Jayne BAYLES
12 7:46:40 Jenny EDIS
13 7:46:41 Angela EDWARDS
14 9:30:22 Elizabeth GRAHAM
Teams

TEAM RESULTS

1 3:42:40 Get Fit Tas
2 3:55:36 J Team
3 4:09:23 Muscle Maintenance
4 4:12:05 Pete’s Plodders
5 4:16:40 Cunning Runts
6 4:19:08 Chardonnay Shooters
7 4:28:30 Mick and Andy
8 4:34:51 Hudson’S Hot Shots
9 4:36:56 Smalley’s Soldiers – Taroona High
10 4:37:37 Longley Bunyips Cricket Club
11 4:37:49 MAX Power
12 4:38:27 Taroona High School 2013 B
13 4:38:46 Rides and Strides
14 4:39:53 Super MAXio Kart
15 4:39:58 Geometry
16 4:40:49 Batter Makes Everything Better
17 4:43:02 Run Like The Winded
18 4:45:38 CFWX Popping Candies
19 4:47:24 New For Old Replacement
20 4:48:36 Running On Empty
21 4:51:02 Move Hiit
22 4:52:49 Organised Chaos
23 4:52:53 C3 Valiant Men Team i
24 4:54:07 C3 Valiant Men Team 1
25 4:55:08 C3 Valiant Men Team A
26 4:58:26 Kloser Than a Bell
27 4:58:35 Departing Thomas St 1
28 4:59:11 The Shawries
29 5:00:33 Healthy Habits
30 5:00:40 The Wombats
31 5:01:03 5 Hours MAX
32 5:01:42 Crossfit Resonate – Team Greg
33 5:02:47 Hartley Mo Bros
34 5:05:39 Once Were Bulldogs
35 5:06:54 Lonny Long Runners
36 5:10:45 Sword Runners
37 5:11:54 Departing Thomas St 2
38 5:14:18 Barnes Bay Bombers
39 5:16:36 Kingborough Council
40 5:19:45 Royals
41 5:19:57 Disambiguation
42 5:19:58 The Running Edge
43 5:20:36 Keep On Track
44 5:21:23 Wrongsideof40
45 5:23:08 Fab Seven
46 5:34:21 Ultra Speedsters
47 5:39:55 Ultra MAXathon
48 5:40:33 CFWX Stojjett
49 5:40:53 Autism Tas Speed Spectrums
50 5:44:17 MAXimum Viscosity
51 5:46:59 MAXimum Talent
52 5:47:36 Race and Recovery
53 5:48:19 We Should Get T-Shirts
54 5:48:29 MAXimum Boot-Y-Load
55 5:51:09 Booty To The MAX
56 5:51:21 Kingston High Staff
57 5:51:48 Run 4 Autism Team of 2
58 5:52:35 Takalani
59 5:57:45 Truffle Shuffle
60 5:58:08 CFWX All Stars
61 5:58:10 Beep Beep
62 5:59:13 D-Kat
63 6:00:17 Girls and Boys On The Run
64 6:00:44 Justice Misfits
65 6:05:37 Tri-Hards
66 6:08:32 Bad Habits (Nuns On The Run)
67 6:08:35 The Chardy’s
68 6:09:45 MAXimum Impact
69 6:10:01 Mary and her Munchkins
70 6:15:27 Team Aldanmark
71 6:16:34 Sheer Stupidity
72 6:16:56 MAXibon
73 6:17:39 The Dirtbags
74 6:19:23 NYRR
75 6:20:32 G Cubed
76 6:20:55 The Late Reinforcements
77 6:22:38 “The” Relay Team
78 6:22:55 Southern Fitness 1
79 6:23:43 Southern Fitness 2
80 6:26:09 The Snails
81 6:26:16 Crossfit Resonate – Team Billy
82 6:27:01 80s Babies and a Bloke
83 6:28:15 Try Hard Duo
84 6:28:37 Team Howell
85 6:32:54 Daz and the Max Factor Girls
86 6:37:19 Golden Oldies
87 6:37:20 Fresh Legs
88 6:39:52 Claremont College
89 6:51:55 Doing It For Barad
90 7:10:53 Jenn & Terri
91 7:15:00 The Butts
Earlier Results
2012 Results

Individual Male:

Andrew Law, 5:21:07, 1; Stuart Hill, 5:29:22, 2; Tom Burlford, 5:44:38, 3; Andrew Bowerman, 5:48:43, 4; Matthew Chamberlin, 5:58:44, 5; Shane Clark, 6:17:29, 6; Tom Hawthorn, 6:31:03, 7; John McComb, 6:31:03, 7; Paul Wright, 6:34:29, 9; Phil Beeston, 6:36:04, 10; John Cannell, 6:36:05, 11; David Rees, 6:46:40, 12; Cameron Crawford, 7:00:09, 13; Steve Robinson, 7:00:29, 14; Lestyn Lewis, 7:02:13, 15; Andrew Sutton, 7:03:16, 16; Shane Hanson, 7:15:48, 17; Jeff Appleton, 7:34:14, 18; Dean Metcalf, 7:41:07, 19; Martin Roberts, 8:12:58, 20; Peter McKenna, 8:32:39, 21; James Crotty, 9:54:16, 22; Lindsay Tuffin, 10:25:16, 23.

Individual Female:

Michelle Chopping, 5:55:51, 1; Bev Allen, 6:11:09, 2; Jennifer Boocock, 6:13:46, 3; Tina McCarthy, 6:22:03, 4; Jacquie Guy, 6:46:40, 5; Annabel Hepworth, 7:03:42, 6; Jenny Sprent, 7:11:56, 7; Paula Amazing Race, 7:27:41, 8; Kelly Aitken, 7:29:41, 9; Krystal Berry, 7:59:26, 10; Monique Blackman, 8:06:20, 11; Angela Green, 8:07:01, 12; Toni Miller, 9:09:32, 13.

Team of Two:

Huw Would Go, 4:10:48, 1; Kaz & The Chap, 4:20:51, 2; Ian and Brent, 4:31:57, 3; Alice and Clive, 4:48:13, 4; Team Alli, 4:57:35, 5; Mark & Andrew, 5:10:02, 6; Spinks, 5:21:01, 7; Ringa’s, 5:32:17, 8; The Immuno-Neuro Dynamic Duo, 5:55:34, 9; Tri2, 6:07:28, 10; S & J, 6:19:12, 11; Gold Diggers, 6:20:55, 12; Caroline + Mitch, 7:05:08, 13; Two Big Booties, 8:01:38, 14.

Team of Six:

National Australia Bank, 3:58:40, 1; Still Alive From 95, 4:13:47, 2; Three Hot Pies and Chicks, 4:15:27, 3; Crippo’s Caravan Towing Inc., 4:21:57, 4; Pete’s Punters, 4:44:42, 5; Keva Crew, 5:47:21, 6; Hairy Wombats, 5:56:44, 7; Are We There Yet, 6:00:24, 8.

Local Team:

Waterview, 4:53:46, 1; Fearless Four, 5:57:00, 2.

Sporting Group:

PRG-Robyn, 4:30:10, 1; PRG-Lindsay, 4:36:25, 2; Chardonnay Shooters, 4:46:13, 3; Boot Camp Tas, 4:46:16, 4; CFWX Team Russ, 4:46:31, 5; Pete’s Angels, 4:48:36, 6; Barnes Bay Bombers, 5:09:16, 7; ProSport, 5:10:01, 8; Get Fit Tas, 5:21:03, 9; Vegemites, 5:40:27, 10; CFWX Team AS, 5:42:26, 11; South Lonny Long Runners, 5:45:09, 12; TMIT (Tough Mudders In Training), 5:47:59, 13.

Over 40:

Running on Empty, 4:48:10, 1; To Be Advised, 4:56:29, 2; The Running Edge, 5:19:59, 3; Grizzly Bear and the Three Goldilocks, 6:03:52, 4; B and the Green Sheep, 6:22:59, 5.

Senior Team:

Gold Fingers, 8:24:50, 1.

Junior Team:

Pain is a Privilege 2, 4:33:21, 1; Pain is a Privilege, 4:33:22, 2; Woodbridge Juniors, 4:46:31, 3; Mount Carmel Gold, 5:10:56, 4.

Business Group:

The Empty Coffers, 4:24:42, 1; Geometry, 4:31:41, 2; Allied Health Plus, 4:45:10, 3; Hudsons Coffee Heros, 4:48:18, 4; Team Metal Urges, 4:52:07, 5; Team Lhama, 5:08:40, 6; Entura – The Power of Natural Thinking, 5:19:27, 7; Huon Valley Council, 5:27:50, 8.

Social Team:

Bream Creek Probus Club, 4:55:55, 1; Sisyphus, 5:01:48, 2; Five Fast Fathers, 5:03:59, 3; Six Pack, 5:06:38, 4; Lost Pippin Cider, 5:24:11, 5; Kingston Cruisers, 5:42:35, 6; The Brunch Club, 5:44:32, 7; Beep Beep! Are We There Yet 5:47:03, 8; Booty Bombastic, 5:48:48, 9; Because I Can, 5:50:35, 10; Margaret & David, 5:55:34, 11; Sprout Tasmania, 5:57:27, 12; All4one&one4all, 5:57:43, 13; My Feet Hurt, 6:04:16, 14; Jiving Gym Buddies, 6:06:32, 15; Shuffle Truffle, 6:13:11, 16; Breaking Booty, 6:17:03, 17; All Stars, 6:43:06, 18; Friends, 7:35:15, 19.

2011 Results

Individual Male: Paul Johnson, 5:35:41, 1; Brent Ransom, 5:49:46, 2; Scott Warn, 5:57:34, 3; Matthew Chamberlain, 6:06:56, 4; Greg Young, 6:23:04, 5; Phil Beeston, 6:30:10, 6; Andrew Sutton, 6:48:35, 7; Charles Seamon, 6:57:06, 8; Steve Appleby, 7:18:43, 9; Shane Hanson, 7:20:24, 10; Guy Abel, 7:44:17, 11; Chris Wilcox, 8:08:11, 12; Peter McKenna, 8:40:35, 13; David Williams, 8:42:46, 14; James Crotty, 10:33:10, 15.

Individual Female: Amy Hinds, 5:46:16, 1; Jacqui Guy, 6:03:16, 2; Bev Allen, 6:04:42, 3; Marie Heitz, 6:32:34, 4; Bernadette Briglia, 7:43:33, 5.

Teams: National Australia Bank, 3:41:35, 1; Still Alive From ‘95, 3:55:50, 2; PRG 1, 3:58:20, 3; Southern Masters, 4:00:05, 4; “A” Teams, 4:05:06, 5; DOSA Football Club No. 1, 4:08:40, 6; Amanda Beard All Stars, 4:21:46, 7; Chardonnay Shufflers, 4:30:38, 8; DOSA Football Club No. 2, 4:31:22, 9; Team Waterview, 4:32:54, 10; Code Red, 4:35:38, 11; Barnes Bay Bombers, 4:40:21, 12; Andy’s Angry Birds, 4:41:42, 13; FIGJAM, 4:47:55, 14; Baroti, 4:52:38, 15; Hudson’s Coffee-Flat White Fellas, 4:53:05, 16; Boot Camp Tas 2, 4:59:23, 17; Tri South The Rest, 5:01:51, 18; Three Men and a Lady, 5:03:17, 19; Gilla, 5:03:26, 20; Lighthouse Blues, 5:05:43, 21; Big Bustling Blokes, 5:05:59, 22; 4X4X4, 5:07:58, 23; The Running Edge, 5:08:36, 24; Bootcamp Tasmania Team 1, 5:10:18, 25; Vegiemites, 5:10:25, 26; The Rotten Apples, 5:10:53, 27; The Fabulous McGushins, 5:13:40, 28; Trouble Makers, 5:14:09, 29; SOBAR, 5:14:48, 30; Team Tri South, 5:14:51, 31; Mixed Nuts, 5:18:57, 32; Hudson’s Coffee-Long Black Ladies, 5:21:57, 33; Whatever, 5:23:07, 34; Fathers Eleven, 5:28:55, 35; PRG 2, 5:30:13, 36; McPace, 5:41:46, 37; Health’s Angels, 5:44:12, 38; Party of Five, 5:47:37, 39; Team Cannell, 5:47:47, 40; The Beast Most Foul, 5:49:51, 41; JC & the Sunshine Man, 5:50:13, 42; Fresh Legs, 5:50:55, 43; Golden Oldies, 5:50:56, 44; Truffle Shuffles, 5:55:10, 45; Angmon Team, 6:00:40, 46; Cougars, 6:07:07, 47; Running Like We Stole Something, 6:12:37, 48; Beep Beep, 6:16:52, 49; Team Screen, 6:39:40, 50; Booty Does Bruny, 6:40:47, 51; Sugar and Spice, 6:57:00, 52; Running Pink, 6:59:12, 53; S7, 7:27:58, 54; Geri-Hash-Trics, 7:56:35, 55

2010 Results

2010 Bruny results Category Team of Six
3:40:52 Tassal Quick and Healthy
4:00:10 Pete’s Stragglers
4:05:40 PRG (Pinnacle Running G)
4:08:01 MUAC White Train
4:13:44 Who’s ya Daddy
4:29:04 Bootcamp Tasmania
4:36:50 James’ Girls
4:43:37 Conrads Flock
5:14:31 Can’t Bench Press
5:33:29 Mad Dogs
5:36:50 Ultra Dave & the Hoddlums
5:41:35 DASEXsandgropers
5:48:00 Finlays Favourites
5:59:24 Yarrow’s Arrows

‎2010 Bruny results Category Team Sporting
4:25:37 Chardonay Shufflers
4:25:51 Barnes Bay Baby Bombers
4:38:21 Still Running on Empty
4:41:35 A dingo stole my booty
4:45:41 Bras
4:50:53 Barnes Bay Bombers
4:53:40 Julzy’s Pocket Rockets
4:54:26 Sisyphus
4:58:26 Ian’s Bare-backed Elephant Riders
5:04:18 The Shifters
5:09:09 Find your feet
5:17:52 The Vegemites
5:18:22 FIGJAM
5:21:38 GHD
5:26:30 Vodafone Channel Chuggers
5:33:55 Devolution
5:37:39 HDG
5:42:00 Shuffle Truffle 1
5:42:31 Puffin Booty 2
5:46:52 The Bruny Booty Knights
5:51:03 Skinny Lattes
5:54:01 Middle Mann
5:56:49 Best of the 60, 70, 80’S
5:58:09 The Brothers of Darkness
5:59:33 Tough Triple Toppers
6:02:40 The Fiery Ladies
6:06:06 Pink Bits
6:06:23 Booty Avalanche 1
6:07:00 Team Rocket
6:09:52 Booty Avalanche 2
6:12:08 Puffin Booty
6:23:14 Running Angels
6:30:48 Doing it for the Booty
6:38:03 The Janes The Tarzans

2010 Bruny results Category Team Senior
7:34:37 Wild Ones

‎2010 Bruny results Category Team Over 404:07:47 Southern Masters
4:35:33 The Three B’s
5:36:32 A Mixed Bunch
6:03:14 Crushed Nuts & 2 Boobs
12:00:00 City Springers

‎2010 Bruny results Category Local Team5:16:40 Health’s Angels
5:41:19 Bruny Cruisers
5:57:43 Something Awesome

‎2010 Bruny results Category Individual Male
5:01:00 Andrew Selby Smith
5:24:10 Chris Graham
5:26:10 Robin Obrien
5:35:01 David Bailey
5:41:14 Michael McIntyre
5:57:20 Brent Ranson
6:15:27 Rob Brunning
6:18:02 Andrew Sutton
6:24:28 Iestyn Lewis
6:29:45 Marcus Cockshutt
6:29:45 Todd Cockshutt
6:31:19 Chris Gates
6:32:31 John Cannel
6:40:59 Adrian Christian
6:54:03 Matthew Chamberlain
7:00:32 Will Walker
7:07:24 Sean Smith
7:39:35 Brad Evans
7:53:23 David Brealsford
9:00:49 Peter McKenna
9:26:30 James Crotty
10:11:48 Lindsay Tuffin
DNF Dick Crotty

2010 Bruny results Category Individual Female
5:45:06 Amy Hinds
5:49:24 Jacqui Guy
6:38:38 Christine Andrews
7:34:14 Maria Vargas
7:47:42 Angela Green
7:56:35 Catherine Wheatley
8:29:50 Anna Papij

‎2010 Bruny results Category 104:56:36 The Running Edge 1
5:35:54 Colin and David
5:52:13 Take 2
5:56:33 McHobs
6:01:22 Two men running
6:08:04Turtle and the Hair

7:00:39 Be Amazing
‎2010 Bruny results Category Business Group4:07:25 Hudson’s Latte Lads
4:40:54 The Running Edge 2
5:02:55 Hudson’s Expressed Chicks
5:31:05 Langford

2009 Results

Solo Competitors

Michael McIntyre 05:41:31 1st Male,
Iestyn Lewis 05:55:27 2nd Male
Leigh Anderson 05:56:41 3rd Male
Matthew Chamberlain 05:58:27 4th Male
Sean Williams 06:03:34 5th Male
Chris Gates 06:06:18 6th Male
Michael Lees 06:10:16 7th Male / Handicap Winner
April Palmerlee 06:15:49 1st Female
Jessica Strugnell 06:17:08 2nd Female
Cameron Crawford 06:36:47 8th Male
John Cannell 06:37:22 9th Male
Christine Andrews 06:38:19 3rd Female
Peter Hoskinson 06:40:32 10th Male
Luke Palmerlee 06:40:34 11th Male
Karl Jones 07:26:57 12th Male
Bill Loftus 07:28:14 13th Male
James Crotty 08:03:53 14th Male
Anna Papij 08:43:18 4th Female
Lindsay Tuffin 09:16:06 15th Male
Dick Crotty DNF
Janine Crotty DNF

Relay Results

Channel Construction and Joinery        Team of Six        03:40:42

Still Alive from 95                                Team of Six        03:55:03
Crippsies Faithfull’s                              Sporting              04:02:00
Southern Masters                                Over 40              04:15:35
The Muppetts                                      Team of Six         04:16:17
Winx Buck                                          Team of Two       04:19:48
Barnes Bay Bombers                           Team of Six         04:25:12
Tim and Brent                                      Team of Two       04:32:49
Healthy Training Team                         Sporting               04:34:37
DW Bush                                            Local                    04:34:45
RHH Physios                                       Business               04:34:46
Running on Empty                                Team of Six          04:36:09
Baby Bomber Tri Hards                        Team of Six        04:43:49
Absolutely Clawleres                            Team of Four       04:49:47
Two Men on an Island                         Team of Two        04:50:49
Puma Disks                                         Sporting                04:50:57
Chardonnay                                        Sporting                04:51:37
The Power                                          Business                04:51:38
Boot Camp Tasmania                        Boot Camp             04:52:45
Aurorintogo (Aurora Energy Network Service)    Business            04:53:04
Robbo and Dalts                                                 Team of Two     04:55:21
Bootylicious                                                        Boot Camp        05:01:09
Stuffed and Hot                                                   Over 40            05:02:07
Howrah Hopefuls                                                Team of Six        05:06:04
Find Your Feet 1                                                Sporting              05:06:39
Emma Said Idiots                                                Over 40             05:07:52
Island Hoppers                                                    Team of Two     05:09:23
Hudson Coffee Team                                           Business            05:09:36
The Bold and the Bootyful                                    Boot Camp        05:16:18
5 Chipmunks Chewing                                        Team of Six         05:16:42
Health Angels                                                      Sporting                05:17:55
The Running Scrubbers                                        Sporting                05:18:59
The Booty Islanders                                            Boot Camp            05:18:59
Booty Does Bruny                                               Boot Camp            05:23:36
Midlands Mob                                                    Sporting                  05:25:24
A Kiwi and a Devil Search for a Lighthouse         Team of Two           05:25:57
Sergeant Boot’s Lonely Hearts Club Bandwagon    Boot Camp            05:28:20
Channel Chuggers                                                Team of Eight            05:30:04
Sunday Strugglers                                                Over 40                    05:31:11
Been There Done That                                        Team of Eight            05:33:54
Outrageously Bootyful                                         Boot Camp                05:34:41
Bruny Bullants                                                     Local                        05:36:07
Rose Bay Randoms                                            Team of Eight            05:36:07
Booty me up, Scotty!                                          Boot Camp                05:38:19
Does My Booty Look Big in This?                      Boot Camp                05:39:02
Truffle Shuffle 1                                                  Team of Six                05:39:54
Finlay’s Favourites                                             All Female                   05:45:28
Ultra Booty Ful                                                  Boot Camp                 05:48:25
Find Your Feet 2                                                Sporting                     05:53:02
The Dominating Tadpoles                                   Sporting                     05:53:38
I Booty Run 64                                                  Boot Camp                05:56:08
Truffle Shuffle 2                                                 Team of Six                05:56:50
Hot Stuff                                                            Sporting                     05:57:56
The Vegemites                                                   Sporting                     06:01:11
Loony Wannas                                                   Local                         06:05:37
SMS Smurf                                                        Sporting                     06:06:52
Snug Sloths                                                        Team of Six                06:09:30
Booty and the Geeks                                          Boot Camp                06:11:42
Boot Camp Royalty                                            Boot Camp                06:12:01
Doin’ it for Booty                                                Boot Camp                06:16:11
Captain Booty’s Young Duck Truck                    Boot Camp                06:21:52
Rose Bay Tigers 3                                              Team of Two              06:28:51
Pink Bits                                                            Sporting                      07:12:24
2008 Results

Solo Runners
Jaqui Guy – 5:40:24 —- Solo Winner
Kim Cook – 6:12:17
Chris Gates – 6:25:36 —- Handicap Winner
Gary Burgess – 6:33:45
Robert Boyce – 6:45:35

Genevive Martin – 6:52:54

Wallace Martin – 6:53:08
David Sweetman – 7:06:25
Anna Papaij – 7:37:40
John Lindsay – 7:41:18
James Crotty – 7:44:58
Gabi Mocatta – 8:03:59
Lyndsay Tuffin – 8:31:53
David Brelsford – 8:59:19
Dick Crotty – DNF

Teams
Barnes Bay Bombers – 5:02:43
Blackmans Bay Newsagency – 4:50:14
Bruny Bullants – 5:49:57
Chardonnay Shafters – 4:44:00
EM Squad – 5:58:46
Femmes Fatales – 5:19:55
Immigrant Express 6:04:25
Mad Dogs – 5:31:02
Midlife Crisis Again – 5:11:55
Missing in Action – 4:53:02
Netork Services Dust Makers – 5:12:53
Power 2 Run – Aurora Retail – 5:03:47
Rose Bay Tigers 1 – 6:12:08
Rose Bay Tigers 2 – 6:12: 35
Tasall Pure Tasmania – 3:47:19 —- Fastest Team
Team On On – 5:49:50
The Blues, Blondie and the 4 Non – Blondes – 5:24:06
The Good, the Bad and the Ugly – 5:13:38
The Muppetts – 4:07:38
Truffel Shuffle – 5:11:10
Vegimites – 5:26:56
Vodafone Channel Chuggers – 5:11:18
Young Ones – 5:02:45

Solo Champions

1988 — Mike March — 5:20:00
1989 — Allan Rider — 5:02:00
1990 — Bluey Phillips — 5:47:11
1991 — John Jarman — 4:28:28
1992 — Andrew Law — 4:25:22
1993 — Andrew Law — 4:33:53
1994 — Helen Stranger — 5:34:35
1995 — Andrew Cromer — 4:25:06
1996 — Tim Sloan — 4:12:53
1997 — David O’Brien — 5:05:43
1998 — Tim Sloan — 4:13:34
1999 — John Cornish — 5:33:48
2000 — Tim Sloan — 4:19:59
2001 — Paul Risely — 5:30:03
2002 — Colin Oliver* — 4:12:33
2003 — Michael Booth — 6:41:30
2004 — John Pearson — 5:54:50
2005 — Aub Hendricks — 5:27:14
2006 — Paul McKenzie — 4:48:59
2007 — Andrew Law — 5:22:45
2008 — Jaqui Guy — 5:40:24
2009 — Michael McIntyre — 5:41:31
2010 — Selby Smith — 5:01:00

Solo Handicap Winners

1991 — John Jarman — 4:28:28 — 4:13:28
1992 — Mike Maddock — 6:25:44 — 3:50:44
1993 — Barry Dike — 5:29:27 — 3:49:27
1994 — Mike Maddock — 6:16:40 — 5:21:40
1995 — Andrew Cromer — 4:25:06 — 4:25:06
1996 — Peter Hoskinson — 5:38:57 — 4:08:57
1997 — Steele Beveridge — 7:19:10 — 4:49:10
1998 — Dick Crotty — 9:50:08 — 6:50:08
1999 — Steve Bence — 6:10:23 — 5:00:23
2000 — Helen Diamantides — 6:06:11 — 4:16:11
2001 — Sharen Willing — 5:39:55 — 4:39:55
2002 — Colin Oliver — 4:12:33 — 4:12:33
2003 — Michael Booth — 6:41:30 —
2004 —
2005 — Deborah de Williams — 8:49:16 — 5:25:16
2006 — Peter Hoskinson — — 4:45:01
2007 —
2008 — Chris Gates — 6:25:36 — 5:40:20

Relay Team Champions

1990 — Man Power — 3:53:30
1991 — Northern Suburbs Aths. Club — 3:29:30
1992 — Pacey’s Pacesetters — 3:24:22
1993 — Cascade Slam — 3:28:07
1994 — Cripps Wedding Party — 3:17:43
1995 — Gerry & The Pacemakers — 3:16:38
1996 — Cripps Bakery — 3:17:15
1997 — 5 Drinkers & A teetotaller — 3:35:18
1998 — Woodbridge Cricket Club — 3:31:54
1999 — The Riff-Raff — 3:38:58
2000 — Island State Credit Union — 3:36:38
2001 — Cat Racing — 3:35:59
2002 — Island State Credit Union — 3:36:47
2003 — Pace – Final Frontier — 3:31:03
2004 — Island State Credit Union — 3:42:20
2005 — Island State Credit Union — 3:43:04
2006 — Island State Credit Union — 3:44:04
2007 — Island State Credit Union — ????
2008 — Tasall Pure Tasmania — 3:47:19

Junior Champions

1998 The Cheaters 5:00:10
1999 The Cheaters 4:40:57
2000 The Cheaters 4:30:58
2001 The Cheaters 4:31:55
2002 The Cheaters 4:33:05
2003 St Virgils College 4:07:45
2004
2005
2006 Loopy Lunes 4:09:57
2007